Deze website draagt het AnySurferlabel, een Belgisch kwaliteitslabel voor toegankelijke websites. Meer informatie vindt u op www.anysurfer.be.

Wat als u niet betaalt?

Facturen voor elektriciteit en aardgas moeten betaald worden. Als u uw factuur niet betaalt, wordt uw elektriciteit en/of aardgas niet onmiddellijk afgesloten. De Vlaamse regering heeft een bijzondere procedure vastgelegd die huishoudelijke verbruikers (= contract op privénaam voor een woning waar u gedomicilieerd bent) beschermt.
Met een professioneel contract of een gemengd contract bent u niet beschermd als u een factuur te laat of niet betaalt.

Herinneringsbrief

Als u uw energiefactuur niet hebt betaald binnen de betalingstermijn, moet de leverancier u een herinneringsbrief sturen. Daarin stelt de leverancier een afbetalingsplan voor via zijn klantendienst, het OCMW of een erkende schuldbemiddelaar.

In deze brief beschrijft de leverancier ook wat er kan gebeuren als u niet betaalt (bv. opzegging van uw contract). De leverancier mag u extra kosten aanrekenen voor het versturen van de herinneringsbrief, behalve als u een beschermde klant bent.

Ingebrekestelling

Als u 15 kalenderdagen na de herinneringsbrief uw energiefactuur nog niet hebt betaald en ook geen afbetalingsplan bent aangegaan, kan de leverancier u in gebreke stellen via een aangetekende brief. Net zoals in de herinneringsbrief zal de leverancier een afbetalingsplan voorstellen via zijn klantendienst, het OCMW of een erkende schuldbemiddelaar.

In deze brief beschrijft de leverancier ook wat er kan gebeuren als u niet betaalt (bv. opzegging van uw contract). De leverancier mag u extra kosten aanrekenen voor het versturen van de ingebrekestelling, behalve als u een beschermde klant bent.

Verplichtingen leverancier

Als u na ontvangst van de ingebrekestelling uw factuur niet betaald of betwist hebt, mag uw leverancier uw contract opzeggen met een opzegtermijn van 60 dagen. Hij stuurt u een opzegbrief met de einddatum van uw contract en verwittigt uw netbeheerder. Let op: uw schulden blijven ook na opzegging van het contract bestaan. Uw leverancier zal alle wettelijke middelen gebruiken om zijn geld nog te innen. Hij mag bijvoorbeeld een deurwaarder sturen.

Tijdens de opzegtermijn zoekt u best zo snel mogelijk een nieuwe leverancier.
Meer informatie over het kiezen van een leverancier

  • Nieuwe leverancier: Als u tijdens de opzegtermijn een nieuwe leverancier vindt, moet deze zich minstens 8 dagen voor het einde van de opzegtermijn aanmelden bij uw netbeheerder. Anders zal de leverancierswissel niet kunnen doorgaan voor het einde van de opzegtermijn en voorziet uw netbeheerder (als sociale leverancier) u verder van elektriciteit en aardgas.
  • Geen nieuwe leverancier: Als u geen nieuwe leverancier zoekt, wordt u na het einde van het contract beleverd door uw netbeheerder (zie ‘Verplichtingen netbeheerder’). De prijzen die uw netbeheerder aanrekent zijn zeker niet de goedkoopste. Als uw schulden bij uw netbeheerder afgelost zijn, kunt u dus best op zoek naar een nieuwe leverancier met de V-TEST.

Ten laatste 30 dagen na het einde van de opzegtermijn wordt uw meterstand opgenomen. Uw netbeheerder geeft de meterstand door aan uw vorige leverancier. Die stuurt u een eindfactuur.

Een energieleverancier kan uw elektriciteit en aardgas nooit afsluiten als u zijn facturen niet betaalt.

Verplichtingen netbeheerder

Als u na de opzegging van uw energiecontract geen nieuwe leverancier vindt, wordt de netbeheerder vanaf het einde van het contract uw nieuwe leverancier (als sociale leverancier). De prijzen die uw netbeheerder aanrekent zijn zeker niet de goedkoopste. Als uw schulden bij uw netbeheerder afgelost zijn, kunt u dus best op zoek naar een nieuwe leverancier met de V-TEST.

Meer informatie over het kiezen van een leverancier

  1. Als u ook uw facturen bij de netbeheerder niet betaalt, stuurt hij een brief met de vraag om binnen de 15 dagen te betalen.
  2. Als u niet reageert, stuurt hij u een aangetekende ingebrekestelling.
  3. Als u dan nog altijd niet betaalt, plaatst de netbeheerder binnen de 60 dagen een budgetmeter. In dat geval kunt u enkel energie verbruiken als u de budgetmeter oplaadt.
  4. Is het opgeladen bedrag opgebruikt, dan kunt u tot de volgende oplaadbeurt tijdelijk verbruiken via het hulpkrediet: voor elektriciteit bedraagt dat 200 kWh, voor aardgas 1.000 kWh. Dat komt overeen met ongeveer 35 euro voor elektriciteit en 70 euro voor aardgas.
  5. Als ook het hulpkrediet voor elektriciteit opgebruikt is, schakelt de ‘lege’ budgetmeter automatisch over op de minimale levering van elektriciteit, 10 ampère. 10 ampère is voldoende elektriciteit om bijvoorbeeld tegelijk uw huis te verlichten en tv en radio te gebruiken of om de wasmachine te laten draaien op hogere temperatuur. Veel elektrische toestellen gelijktijdig gebruiken wordt moeilijk. Voor aardgas bestaat er ook een minimale levering. Het OCMW geeft u een bedrag om uw budgetmeterkaart op te laden. De omvang van dat bedrag wordt bepaald op basis van uw woning (rijhuis, halfopen bebouwing, open bebouwing, appartement, …). Of u een beschermde klant bent of niet, speelt ook een rol. Meer weten
  6. Het verbruik op 10 ampère moet worden betaald door de budgetmeter opnieuw op te laden.
  7. Als u dit niet doet binnen de 60 dagen na uw laatste oplading zal de netbeheerder u via een brief vragen een oplading of uitlezing van uw kaart te doen. Komt er geen reactie, dan zal u 15 dagen later een aangetekende brief ontvangen. Wanneer ook binnen 15 kalenderdagen na verzending van de aangetekende brief geen reactie komt, kan de netbeheerder een dossier indienen bij de Lokale Adviescommissie (LAC) met de vraag de minimale levering te mogen uitschakelen. De netbeheerder betaalt dan de kosten voor het uitschakelen van deze minimale levering.
  8. Als de stroombegrenzer in uw budgetmeter werd uitgeschakeld na toestemming van het LAC, kunt u enkel nog elektriciteit verbruiken door de budgetmeter op te laden. Het enige verschil is dat zodra het opgeladen bedrag werd verbruikt, de budgetmeter niet meer op 10 ampère overschakelt.

Tags